top of page
Meeting Program (click here for downloadable pdf)
Banquet | October 29, 2012
Presidential Dining Room | Prospect House @ Princeton University
Saturday, October 27th
- 15:00 - 17:00 Registration and welcome
Session 1: Transport I
- 17:00 - 17:45 Alberto Morpurgo (University of Geneva) "Electron transport in organic single-crystal transistors and Schottky-gated interfaces"
- 17:45 - 18.30 Yoshihiro Iwasa (University of Tokyo) "Emergent Iontronics"
Sunday, October 28th
Session 2: Materials
- 9:00 - 9:45 John Anthony (University of Kentucky) "Structure/performance relationships in crystalline organic semiconductors"
- 9:45 - 10:30 Kazuo Takimiya (Hiroshima University) "Material design and synthesis of heteroarene-based organic semiconductors"
- 10:30 - 11:00 Break
- 11:00 - 11:45 Antonio Facchetti (Polyera) "Organic Semiconductors Optimized for n-, p-, and ambipolar transport"
- 11:45 - 12:30 Yu-Tai Tao (Academia Sinica, Taiwan) "Molecule packing and charge transport in single crystals of contorted and polyfused aromatics"
- 12:30 - 15:00 Lunch + Free Time
Session 3: Optical Properties
- 15:00 - 15:45 Taishi Takenobu (Waseda University) "Organic single-crystal light-emitting transistors with built-in structure"
- 15:45 - 16:30 Maria Antonietta Loi (University of Groningen) "Singlet, Triplet and Charge transfer excitons in organic semiconductors heterojunctions"
- 16.30 - 17:00 Break
Session 4: Electronic Structure
- 17:00 - 17:45 Antoine Kahn (Princeton University) "Impact of Doping-Induced Trap Filling on Interface Control and Charge Carrier Mobility"
- 17:45 - 18:30 Yasuo Nakayama (Chiba University) "Electronic investigation inside crystalline organic semiconductors: two-dimensional valence band structures, gap states, and buried interfaces"
Monday, October 29th
Session 5: Structure/Property/Defects
- 9:00 - 9:45 Alejandro Briseño (University of Massachusetts, Amherst) "The Stranski-Krastanov Growth Mechanism: Morphology Transition at the Graphene-Organic Interface Yields Vertically Oriented Single-Crystal Nanowires"
- 9:45 - 10:30 Vitaly Podzorov (Rutgers University) "TBD"
- 10:30 - 11:00 Break
- 11:00 - 11:45 John Marohn (Cornell University) "Following Defect Chemistry in Layered Impurity/Pentacene Films via Cantilever-Detected Electronic Spectroscopy"
- 11:45 - 12:30 John Northrup (Palo Alto Research Center) "Theoretical studies of mobility and chemical defects in organic semiconductors"
- 12:30 - 15:00 Lunch + Free Time
Session 6: Transport II
- 15:00 - 15:45 Bertram Batlogg (ETH Zürich) "Charge trapping and gate-bias stress: comparing n-type and p-type organic semiconductors"
- 15:45 - 16:30 Jun Takeya (Osaka University) "Intermolecular electronic coherence and high-speed operation in organic transistors"
- 16:30 - 17:15 Ivan Biaggio (Lehigh University) "Photoexcitation and excitons in the rubrene crystal: from spectroscopy to diffusion to photocurrent dynamics"
- 19:00 Banquet
- Tuesday, October 30th
Session 7: Theory
- 9:00 - 9:45 Simone Fratini (Institut Néel) "Electronic transport and transient localization in organic semiconductors"
- 9:45 - 10:30 Veaceslav Coropceanu (Georgia Institute of Technology) "The Effect of Static and Dynamic Disorder on Charge Transport in Organic Molecular Semiconductors"
- 10:30 - 11:00 Break
- 11:00 - 11:45 Lin-Wang Wang (Lawrence Berkeley National Laboratory) "Large scale electronic structure and transport calculations for organic systems"
- 11:45 - 12:15 David McMahon (Massachusetts Institute of Technology) "Modeling the charge transport in organic semiconductors"
- 12:30 - 15:00 Lunch + Free Time
Session 8: Transport III
- 15:00 - 15:45 Henning Sirringhaus (University of Cambridge - Cavendish Laboratory) "Charge transport physics of high mobility organic semiconductors"
- 15:45 - 16:30 Kazuhiro Marumoto (University of Tsukuba) "Charge transport and ESR spectroscopy in organic semiconductors"
- 16:30 - 17:00 Break
- 17:00 - 17:45 C. Daniel Frisbie (University of Minnesota) "Hall effect and the approach to the insulator-metal transition in electrochemically-gated poly(3-hexylthiophene) transistors"
- 17:45 - 18:30 Hiroshi Okamoto (University of Tokyo) "Photocarrier dynamics in organic molecular semiconductors investigated by pump-probe absorption spectroscopy"
Wednesday, October 31st
Session 9: Devices and Patterning
- 9:00 - 9:45 Tatsuo Hasegawa (National Institute of Advanced Industrial Science & Technology) "Novel Printing Technologies for High-Performance Organic Transistors"
- 9:45 - 10:30 Oana Jurchescu (Wake Forest University) "Self-patterning organic thin-film transistors by tuning interactions at interfaces"
- 10:30 - 11:15 Vitaly Podzorov / Lynn Loo / Alberto Salleo Closing Remarks
- 12:00 Lunch
bottom of page